Πρωτάθλημα Νέων: Μόνο δύο ομάδες της Basket League στις 66 που δήλωσαν συμμετοχή!

Συνολικά 66 ομάδες θα λάβουν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων, κάτω των 21 ετών, που διοργανώνει για πρώτη φορά τη νέα σεζόν η ΕΟΚ.

Η ΕΟΚ προχώρησε σήμερα στον καταρτισμό των ομίλων κι ανακοίνωσε ότι η κλήρωση θα γίνει στις 20 Σεπτεμβρίου.

Στις ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή για το πρωτάθλημα U21, βρίσκονται μόλις δύο από τις 12 της Βasket League (!) ο Προμηθέας Πάτρας και το Περιστέρι.

Η ενημέρωση της ΕΟΚ:

“Με τη συμμετοχή 66 Σωματείων θα διεξαχθεί για πρώτη φορά την αγωνιστική περίοδο 2022-23 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών.

Έχουν καταρτιστεί 4 όμιλοι για τον Βορρά και 4 όμιλοι για τον Νότο. Η έναρξη του πρωταθλήματος έχει οριστεί για τις 19/10/2022.

Οι κληρώσεις για τις Φάσεις Α΄, Β΄ και Γ΄ των αγώνων των ομίλων θα πραγματοποιηθούν στα γραφεία της ΕΟΚ στην Αθήνα (ΟΑΚΑ) στις 20/9/2022 και ώρα 13.00, ενώ η κλήρωση του Final Four θα οριστεί σε χρόνο που θα ορίσει το ΔΣ της ΕΟΚ.

Όμιλοι Νότου/Βορρά U21 Πρωταθλήματος Ανδρών 2022-2023

Ν1 Όμιλος

1. ΑΓΕ Χαλκίδος

2. ΓΣ Κορωπίου

3. ΓΑΟ Κουκουβάουνων

4. ΑΕ Ν. Κηφισιάς

5. ΑΟ Αγ. Νικολάου Παλλήνης

6. Ακαδημία Ανάπτυξης Αθλητών

7. ΓΣ Γλυκών Νερών

8. Εκπαιδευτήρια Πλάτων

9. ΑΟ Άρης Πετρούπολης

 

Ν2 Όμιλος

1. ΑΚ Σχηματαρίου Πρωτέας

2. ΑΟ Τρίτων

3. Eurohoops Academy Λεόντειος

4. Πανιώνιος ΓΣΣ

5. Προοδευτική Νεολαία

6. ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου

7. ΓΣ Περιστερίου

8. ΑΟ Καρέα

9. ΚΟ Χολαργού

 

Ν3 Όμιλος

1. ΑΜΣ Ολυμπία Αργολίδας

2. Ενωση Ιλίου/Εύνικος

3. Πανελλήνιος ΓΣ

4. ΓΣ Αγ. Αναργύρων

5. Northeast 21*

6. ΓΣ Προμηθέας Χαλανδρίου

7. ΓΣ Αστέρας Αγ. Δημητρίου

8. ΑΓΣ Οίον Αγ. Στεφάνου

9. ΓΑΣ Κορυδαλλός Πήγασος

 

Ν4 Όμιλος

1. Αίαντας Αυλίδας

2. Κύμη/Ανάδραση Λαυρίου

3. ΓΣ Περάματος Ερμής

4. ΓΣ Κηφισιάς

5. ΔΑΣ Δραπετσώνας

6. South BC Αλίμου

7. ΑΟ Φιλοθέης

8. Ίκαρος Καλ./Μίλων

9. ΑΟΝΑ Αργυρούπολης

*Northest 21:  ΚΑΠ – ΑΟ Κρόνος Γέρακα – ΑΟΚ Ακαδημία Αθηνών – ΑΣ Ολυμπιάδα Παπάγου    

 

Β1 Όμιλος 

1. ΠΑΣ Γιάννινα

2. Βίκος ΑΣΙ

3. Ιόνιος ΑΣ

4. ΑΣΙ Αστράκα

5. ΠΣ Τρικάλων

6. Σύμπραξη ΕΣΚΑΗ *

 

Β2 Όμιλος

1. ΚΑΟΧ Πευκοχωρίου/Διγενής Λακκώματος

2. ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς

3. ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά

4. ΑΕΠΣ Μαχητές Πειραματικό

5. ΑΠΟ Θερμαϊκός Θέρμης

6. ΓΣ Μέγας Αλέξανδρος

7. ΑΕΣ Μετεώρων Πολίχνης

8. ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων

 

Β3 Όμιλος

1. ΑΣ Κένταυρος Καλλικράτειας

2. ΜΑΠΟ Κεραυνός Ωραιοκάστρου

3. ΚΑΣ Νέα Ραιδεστός

4. ΜΕΝΤ

5. ΜΑΣ Αετός

6. ΑΕΣΝ Μ. Αλέξανδρος Εχέδωρου

7. ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς

8. ΠΣ Ευκαρπίας

 

Β4 Όμιλος

1 ΓΣ Ίκαροι Σερρών**

2. ΑΣ Αετός Φιλύρου

3. ΑΣ Όλυμπος Ελ. Κορ. Ευόσμου

4. ΑΣ Αετοί Πολίχνης

5. ΧΑΝΘ

6. Σταυρούπολη ΕΚ

7. Ελληνική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης

8. ΑΣ Ασβεστοχωρίου Θεσσαλονίκης

*Σύμπραξη ΕΣΚΑΗ:  ΑΣΠ Προμηθέας – ΑΟ Αίολος Αγυιάς – ΑΣ Απόλλων Πατρών – ΑΟ Γλαύκος – Έσπερος ΑΟΠΑ

**ΓΣ Ίκαροι Σερρών:  ΓΣ Σερρών 2017 – ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών   

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ