Με… Σταμάτη ο Άρης 84-68 σε φιλικό τον Κολοσσό Ρόδου

Ο Άρης επικράτησε με 84-68 του Κολοσσού Ρόδου, σε φιλικό αγώνα που έγινε την Τετάρτη (22/09) στο Nick Galis Hall και στο οποίο αγωνίστηκε κι ο Δημήτρης Σταμάτης.

Αν και είχε απουσίες, των Ολίβιε Χάνλαν, Σταύρου Σχίζα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 10-14, όμως με σερί 7-0 ο Άρης προσπέρασε 17-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-22.

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του, και με 9-0 σερί η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (42-25), πριν από το 45-33 του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε στο 53-43, στην τρίτη περίοδο, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του Άρη για να γίνει το σκορ 68-45 και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 71-47.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +26, 73-47 με την έναρξη του Δ’ δεκαλέπτου.

Για τον Άρη αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος το τελευταίο διάστημα προπονείται με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33, 71-47, 84-68.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 11, Κάουαν 16 (2τρ.), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4 (1τρ.), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22 (6τρ.), Κώττας 9, Σταμάτης 6 (2τρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10 (2), Γουίλιαμς 12 (3), Μαργαρίτης 3, Μπιλής, Μίλερ 7, Τιλί 16 (3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.