ΠΑΟΚ: Με το «δεξί» και 30άρα στο Β’ γύρο

Στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου της Α1 γυναικών ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός και με 86-56 πήρε τη νίκη, στο «PAOK Sports Arena», κόντρα στον ΟΑ Χανίων.

Πειστική εμφάνιση για τον Δικέφαλο, που φιλοξένησε τον ΟΑ Χανίων στην έδρα του και με πρωταγωνίστριες Ακλ, Μάντεν και Μέγιο έφτασε σε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα, παίζοντας όμορφο μπάσκετ. Για την ομάδα των Χανίων, πρώτη σκόρερ ήταν η Τζάκσον με 16 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να παίρνει μικρό προβάδισμα με τις Ακλ και Μάντεν, για το 22-16. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» φόρτσαραν, κάτι που δείχνει και το επιμέρους 32-14, της δεύτερης περιόδου με την Καρλάφτη να βάζει σημαντικά καλάθια, ενώ από την άλλη η Τζάκσον κρατούσε τα Χανιά στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες βελτίωσαν την απόδοσή τους, ωστόσο, με τη διαφορά που είχε δημιουργήσει ο ΠΑΟΚ, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και να την υπερκαλύψουν, μένοντας πίσω στο σκορ. Με τρίποντο της Ακλ η διαφορά έφτασε στο +23 (77-54) και εκτοξεύθηκε στο +32 (86-54) με τέσσερις σερί πόντους της Λέξα. Με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί το υπέρ του προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν σε ακόμη μία νίκη, συνοδευόμενη από πολύ καλή εμφάνιση

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 54-30, 64-48, 86-56

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15, Μέγιο 15 , Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Κεσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 11, Καρλάφτη 12, Γρηγορίου, Τσαβόνι 7, Μάντεν 24

ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 2, Λίτσι 4, Θεοδώρου 5, Νταουντάκη, Φάρρου 2, Ψυχογιού 3, Μπιν 14, Ντράμοντ 10, Τζάκσον 16, Παπαδάκη