Παναθηναϊκός – Χανιά 73-39

Ο Παναθηναϊκός ερχόταν από απραξία 49 ημερών, αλλά νίκησε εύκολα τα Χανιά (73-39) με ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (47-11 επιμέρους σκορ) και εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Ντεμπούτο για τις Φιτζέραλντ – Κάιζερ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ύστερα από αποχή σχεδόν 50 ημερών ήταν λογικό να μην έχουν ρυθμό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (26-28 στο 20′). Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έπαιξαν συγκλονιστική άμυνα και με 22-4 επιμέρους σκορ «καθάρισαν» το ματς. Το πόδι, πάντως, έμεινε στο… γκάζι και στην 4η περίοδο παρά το ροτέισιον και οι «πράσινες» ανέβηκαν με επιβλητικό τρόπο στο 6-1 της βαθμολογίας (47-11 το επιμέρους σκορ στην επανάληψη). Αντιθέτως, τα Χανιά υποχώρησαν στο 4-3.

Στο ντεμπούτο της η Φιγιόντα Φιτζέραλντ έδειξε πως δεν φοβάται να πάρει ευθύνες στις πλάτες της (9π., 4ρ., 2ασ.), αλλά ήταν άστοχη (3/13 σουτ), ενώ η Λινέτα Κάιζερ δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Κορυφαία και μάλιστα με… διαφορά για τις νικήτριες ήταν η Τσάστιτι Ριντ (15π., 7ρ., 6ασ., 5κλ., 2κοψ.) με τις Σεκουόια Χολμς (11π.) και Φαίη Κωτούλα (17π. με 4/6 3π.) να την ακολοθούν. Διψήφιες από τις φιλοξενούμενες ήταν η Άντζελα Ροντρίγκεζ (13π.) και Βικτόρια Χάρις (12π., 8ρ.).

Η Φιγιόντε Φιτζέραλντ ήταν στην αρχική πεντάδα, αλλά οι «πράσινες» δεν είχαν ρυθμό μετά την μεγάλη απραξία (4-11 στο 5′). Όμως, η βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα (3κλ.) με την πίεση σε όλο το γήπεδο και το σκοράρισμα από τις ξένες του «τριφυλλιού» μείωσαν τη διαφορά (15-16 στο 10′). Η Βικτόρια Χάρις μετρούσε 8π. στο ξεκίνημα, κάνοντας τη «ζημιά» για λογαριασμό των Χανίων.

Στη 2η περίοδο η ομάδα της Κρήτης ήταν σταθερά ανταγωνιστική. Μάλιστα, με τρίποντο της διψήφιας Άντζελα Ροντρίγκεζ (11π.) πήρε προβάδισμα 4π. (23-27 στο 17′). Τα Χανιά είχαν 12λ. στο ημίχρονο, αλλά οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν μπορούσαν να τα εκμεταλλευτούν, καθώς σούταραν με κακά ποσοστά (1/11 3π.) και δεν είχαν σημείο αναφοράς την επίθεση (26-28 στο 20′). Εκτός κλίματος ήταν στο πρώτο μέρος η Λινέτα Κάιζερ, με την Ελένη Καπογιάννη να της κάνει… ιδιαίτερα στον πάγκο.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός βγήκε αποφασισμένος στο παρκέ, έπαιξε τρομερές άμυνες, κράτησε τις αντιπάλους του για 6’30” χωρίς πόντο και με σερί 15-0 έγειρε την πλάστιγκα υπέρ του (41-28 στο 26′). Το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 22-4 (48-32), με το «τριφύλλι» να βάζει τις βάσεις για την νίκη και να έχει ως κέρδος ένα μικρό «ξέσπασμα» της Φιτζέραλντ (δύο γκολ – φάουλ), αλλά και τη θετική εμφάνιση της Ελισάβετ Μπουντούρη.

Με τη διαφορά στο +16 στο 30′ ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να κάνει διαχείριση του προβαδίσματός του και αυτό ακριβώς πέτυχε, με την κόουτς Καπογιάννη να θέλει να δώσει αγωνιστικά λεπτά σε όλες τις παίκτριές της και να διατηρήσει την καλή εικόνα της ομάδας της στην άμυνα. Ήταν φανερό πια πως οι Κρητικές δεν μπορούσαν να επιστρέψουν, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20π. και να «φλερτάρει» με τους 30π. με τα τρίποντα της Κωτούλα (65-36 στο 35′ και 68-38 στο 37′). Έτσι, το «τριφύλλι» έφτασε στην άνετη επικράτηση, μέσα από την άμυνά του (73-39).

Τα Δεκάλεπτα: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39.

Εδώ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης.