Ελευθερία Μοσχάτου – Παναθηναϊκός 67-72

Τρομερή ανατροπή του Παναθηναϊκού που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Μοσχάτο, χάνοντας 63-55 στο 35’, όμως με πεντάλεπτη ατσάλινη άμυνα και μεγάλα καλάθια από Ριντ, Λύμουρα και Χολμς το γύρισε και νίκησε 72-67 στη δύσκολη έξοδο απέναντι στην «Ευρωπαία» φέτος Ελευθερία.

Σπουδαία νίκη για τις πράσινες που ήταν… απούσες για τρία δεκάλεπτα και βρέθηκαν σχεδόν στο καναβάτσο. Σχεδόν μέχρι να πάρει μπροστά το δίδυμο Λύμουρα-Ριντ, να δώσεις λύσεις η Χατζηνικολάου σε άμυνα κι οργάνωση αλλά και την Χολμς να συμπληρώσει ένα κουαρτέτο που έκανε τελικά τη διαφορά.

Δυο κλεψίματα στο τελευταίο τρίλεπτο της αρχηγού του Παναθηναϊκού, δυο σουτ της καλαθομηχανής Ριντ αλλά και η σοβαρότητα-πειθαρχία που έδειξαν στο πλάνο της Καπογιάννη έγειραν τελικά την πλάστιγγα υπέρ του τριφυλλιού ενώ η Ελευθερία είχε τον απόλυτο έλεγχο ως το 35’ φτάνοντας τη διαφορά στο +6.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια η Ριντ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους σε 39:09 λεπτά συμμετοχής, με τη Χόλμς να έχει 19 και τη Λύμουρα 11.

Από την πλευρά της ομάδας του Μοσχάτου ήταν η Νίκι Έιβερι, που σημείωσε 23 πόντους, κάνοντας «ζημιά» στο «τριφύλλι», με την Ντάλζα Τζέιμς να έχει 11 και τις Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη και Αλέξις Χάιντερ από 10.

Η πρώτη περίοδο βρήκε την ομάδα του Μοσχάτου να προηγείται με 17-15, σε ένα παιχνίδι πολύ κλειστό, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ελευθερία να προσπαθεί να αποσπαστεί στο σκορ, αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει απαντήσεις, παρά τα αμυντικά «κενά» που εμφάνισε στο ματς και το Μοσχάτο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 38-35.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελευθερία προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ και προηγήθηκε με 41-35 στο 22′, όμως οι «πράσινες» απάντησαν άμεσα και με σερί 7-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα με 41-42 στο 24′. Για να λήξει η τρίτη περίοδος με την ομάδα του Μοσχάτου να προηγείται και πάλι με 54-51.

Το ματς έγινε «θρίλερ» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στο 35′, όντας πίσω με 63-55, όμως στη συνέχεια να δείχνει καρδιά πρωταθλητή, να βγάζει σπουδαίες άμυνες και να κάνει την ανατροπή με σερί 12-0 και να μετατρέπει το σκορ σε 63-67 στο 38′ και στο τέλος να μένει συγκεντρωμένος και να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-35 54-51, 67-72

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Σκακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.